Rize Mandarini Tescil Yolunda

07 Aralık 2020 Pazartesi

Üniversitemiz, 95 yıldır Rize ilimizde yetiştirilen Satsuma grubu mandalina için Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezine "Meyve Çeşidi Tescil Başvurusu” yaptı.
1924 yılında Uzakdoğu'dan getirilerek Rize'de dikimi yapılan, tadı ve kokusu ile kendisini diğer mandalina gruplarından ayıran satsuma grubu mandalina için Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Keziban YAZICI ve proje ekibi tarafından İyidere’den Fındıklı ilçesine kadar Rize'nin tüm ilçe ve mandalina yetişen köyleri üç yıl boyunca tek tek taranarak en iyi mandalina klonları belirlendi. Bu mandalina klonlarının aşılama ile fidanları üretilerek seleksiyon bahçesine dikildi. Bu bahçede ise erkencilik, geççilik, ağaç ve meyve özellikleri yönünden üç yıl süreyle yeniden incelenen mandarin klonları içerisinde en iyi özellik gösteren 9 tanesi seçildi. Bu çeşit adaylarının Üniversitemiz adına tescili için Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezine “Meyve Çeşidi Tescil Başvurusu” yapıldı. 
Proje yürütücüsü Doç. Dr. Kezban YAZICI ve proje ekibinde yer alan Ziraat Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa AKBULUT ve Bahçe Bitkileri  Bölümü asistanlarından Burcu GÖKSU ve Nalan BAKOĞLU'na, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden Özlem KORKMAZ, Rıza ÖMÜR ve Gülay TEPE’ye, projede yer almadığı halde desteklerini esirgemeyen Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nden Sayın Ayhan HAZNEDAR’a teşekkür ederiz.