Öğretim Üyemiz Japonya’ya Teknik Ziyaret Gerçekleştirdi

26 Temmuz 2023 Çarşamba

Ziraat Fakültemiz Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Dekan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Keziban Yazıcı, TÜBİTAK 1007 Projesi ve Çay Eğitim Projesi kapsamında iş birliğine yönelik çalışmalar yapmak üzere Japonya’nın en büyük çay üreten bölgesi olan Shizuoka eyaletinde teknik incelemelerde bulundu. Ziyaret kapsamında davetli olarak gidilen Shizuoka Üniversitesinde Türk- Japon iş birliğine yönelik proje anlaşması yapıldı.

Program çerçevesinde, Japonya “Ulusal Çay Araştırma Enstitüsü” ve “Çay Araştırma Merkezi” ziyaret edilerek bu merkezlerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı. Özellikle çay gen havuzları ile çay üretim ve işleme tekniklerine yönelik karşılıklı iş birliği çalışmaları yürütüldü.

Üniversitemiz markası olan Akademi Çay’ın “Shizuoka Çay Müzesi”nde yer alması için yaptığı başvuru kabul edilen Doç. Dr. Yazıcı, müzeyi ziyaret ederek daha önce ÇAYKUR’un da yer aldığı Türk Çay Kültürü Bölümü’nde üniversitemizin yer almasını sağladı.

Japonya’nın modern çay bahçeleri ile çay fabrikalarının yanı sıra “Dünya Yeşil Çay Derneği” de ziyaret edilerek, derneğin faaliyetleri kapsamında yapılabilecek iş birliklerinin planlaması yapıldı.

Doç. Dr. Yazıcı, çay tarımında, işleme sanayinde ve analizlerinde kullanılan makinelerin üretimlerini yapan Kawasaki, Ochiai ve Takeda firmalarını ziyaret ederek, çay tarımında kullanılan makineler hakkında bilgi aldı. Bu firmalardan Kavasaki firması ile iş birliği yapılarak, üniversitemizde tanıtım etkinliğinin düzenlenmesi kararlaştırıldı.