Fakültemiz Öğretim Üyesinin Patent Başarısı

21 Eylül 2021 Salı

Ziraat Fakültemiz Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban YAZICI ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden Prof. Dr. Mehtap ŞAHİN ÇEVİK tarafından geliştirilen ‘‘Nar Meyvesinde güneş yanıklığına dayanıklı ve hassas bireyleri birbirinden ayıran moleküler markörler” başlıklı buluş Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili aldı.
Öğretim üyemiz tarafından, yürütücü olduğu TÜBİTAK 1001 projesi sonucunda geliştiren bu buluş ile; Türkiye’de ve dünyada ilk kez, nar meyvesinde güneş yanıklığına dayanıklı ve hassas bireyleri birbirinden ayıran bir DNA markörü elde edilmiştir. Bulunan bu markörler sayesinde nar ıslahında 5-6 yıl süren ön seleksiyon çalışmaları ortadan kalkacak olup, ıslah için çok önemli olan bu süre ile güneş yanıklığına dayanıklı nar çeşit adayları çok erken dönemde belirlenebilecek ve güneş yanıklığına dayanıklı yeni nar çeşitlerinin geliştirilmesi sağlanacaktır. Dünyada da bir ilk niteliğinde olan bu buluş ayrıca, Küresel ısınma ve İklim değişikliğinde Ülkemizde meyve yetiştiriciliğine çok önemli katkılar sağlayacaktır.
Ortaya koymuş olduğu bilimsel buluş ve geliştirmiş olduğu yöntem dolayısıyla öğretim üyemizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.